top of page

מאמרים

successful-computer-gadget-digital-close

מרבית היצורים היונקים החיים בעולמינו זקוקים למגע. כך גם האדם.

רטט פעימות לבה של האם הוא המגע הראשון בו חש העובר העטוף במי שפיר. במועד המתאים מגיח התינוק לעולם היישר לידיו של הצוות הרפואי וזמן מה לאחר מכן הוא חש וחווה את מגע זרועותיהם של הוריו: אחיזה, הצמדה, הנחה, ליטוף, חיבוק, עירסול, הנקה, נשיקה... בכוחו של המגע, של החיבוק העוטף, להרגיע את התינוק, למתן את פעימות ליבו ולסייע בהשקטת נשימתו.

כל הנגיעות הללו, מגע של עור בעור, משפיעים על התינוק וזורעים בו את ניצני עולם התחושות והחוויות הראשוני.

ככל שהתינוק צומח וגדל - התקשורת הגופנית, המשפחתית, ועמה המגע הישיר, הנוכח, מתרחקים אט אט ומפנים מקום להרחבת והעמקת התקשורת השפתית, המילולית. בהמשך, בתקופת גיל ההתבגרות, השירות הצבאי והלאה המגע הפיזי, החברתי, משתנה בשפתו ובמהותו.

האדם, כיצור חברתי, זקוק למגע, זקוק לתחושת החיבור והקשר. המגע הוא שפה שפועלת בכיוונים חיצוניים ופנימיים: רצונות, צרכים, רגשות ותחושות באים לידי ביטוי באמצעות סוגי מגע שונים ועוצמות שונות. היעדר השימוש בשפה זאת מגביר את תחושת הבדידות, הזרות והדחייה ועמם מעמיק הריחוק, העצב והדכדוך.

העיסוי מזמן ומאפשר קיום לכל אותם צרכים ותחושות שנאלמים ונעלמים בתוך האינטנסיביות של החיים. החיים המודרניים שהפכו להיות טכנולוגים, מקוונים, הישגיים, קרים, מרוחקים ומרחיקים.

לצד איכות המגע, האוירה בחדר הטיפולים מרגיעה מאד ומנכיחה את הצורך בשקט, ברגע של הפסקה ומפגש פנימי. תנועות העיסוי, הלחיצה, הליטוף, החיכוך, החימום... המפגש של עור עם עור - מעמיקים את תחושת הקשר והחיבור. החיבור לעולם, לחברה ולאני הפנימי, שנשכח לעיתים...

חשיבות המגע

hands-anonymous-supportive-friend-holdin

נכתב ע"י: שרון אסרף | זמן קריאה ממוצע: 2 ד'

1

Anchor 1

כולם מדברים עליו ומזכירים אותו. מתח-מתח-מתח. על מה מדובר? למה מתכוונים? מה הקשר בין מתח לשרירים מכווצים, למכאובים, לחוסר סבלנות, לנשירת שיער, לבעיות בזוגיות? איך יכול להיות שלמתח, שלא ניתן לגעת בו/לראות אותו/להריח אותו, יש השפעה כל כך גדולה על חיינו?

ובכן...

מאז שחר האנושות, עם תחילת קיומו של האדם הראשון, החלה מלחמת ההישרדות האנושית (מלחמה שמתקיימת בקרבו של כל עולם החי, כמובן, אך המאמר דן בתופעת המתח ומאפייניה בקרב בני האנוש). נושא ההישרדות, אם כן, הוא הבסיס לקיומו ולנוכחותו של המושג "מתח".

התגובה האינסטינקטיבית הראשונית למצב מאיים מכל סוג שהוא, היא בריחה או השבת מלחמה. או בשמה הידוע "תגובת הילחם או ברח" = FIGHT OR FLIGHT. (וגם: "שלושת ה-"Fים"= FIGHT, FLIGHT OR FREEZE).

כל מצב מאיים, מכל סוג, מפעיל בקרבנו באופן אוטומטי את תגובת ההישרדות. תגובה זאת, שמתחילה במח, מניעה אותנו לפעולה מהירה, אינסטינקטיבית ובמקביל דם רב מוזרם לשרירים, אדרנלין משוחרר למחזור הדם, מערכות גוף מסוימות "מושתקות", נשימה ודופק מואצים, שרירים מתכווצים... הגוף יוצר תגובה מערכתית נרחבת כדי לשרוד. לברוח, להחזיר מלחמה או לקפוא.

אותה תגובת הישרדות שנדרשה מהאדם הקדום להצלת חייו ונשמת אפו - נוכחת גם בעידן בו אנו חיים, ואולם היא מופעלת ביחס למצבים אחרים בעיקר. איננו ממשיכים להילחם בממותות, או מגנים על נשותינו וילדינו מפניהן של חיות בר מאיימות וכבר לא מחפשים מערות להסתתר בהן מפני גשם זלעפות. ואולם, השהייה בכבישים סואנים, התמודדות עם אלימות במגוון מופעים, דרישות הקיום, שבוע העבודה העמוס ועוד דוגמאות רבות – כל אלה גורמים לאדם לחיות במצב יומיומי של מלחמת הישרדות. מצב זה יוצר מתח קבוע ואחת התופעות המאפיינות מתח (כפי שצוין למעלה) היא שרירים מכווצים (=למעשה סיבים מכווצים)

שרירים מכווצים, ובעיקר אלו המכווצים באופן קבוע ומתמשך, עלולים ליצור תופעות רבות ומגוונות: חוסר נוחות, כאב, נוקשות, הגבלת תנועה, דלקות, כאבים כרוניים, נימול ועוד.

בתגובה לקשיים הפיזיולוגים עלולה להיווצר שרשרת של תגובות רגשיות. אדם שמצוי באופן קבוע בתחושה של כאב, נוקשות, חוסר נוחות וכו' עלול להפוך ולהיות אדם חסר סבלנות, נרגן, רגזן, בוטה, ביקורתי ולא נעים. מכאן הדרך עלולה להוביל לבעיות שינה, נשירת שיער, פגיעה במערכת זוגית והלאה.

החדשות הנהדרות הן שעיסויים מקלים מאד ובאופן מידי על מצבים של מתח. עיסוי בשילוב שמן ייחודי – יכפיל את ההקלה והרוגע. האווירה בחדר הטיפולים, האור הרך המופץ מנרות, הריחות הטובים שמפיצים שמנים, המוזיקה החרישית שבוקעת מהרמקול... כבר בכניסה לחדר הטיפולים התחושה הכללית מתחילה להשתפר, להירגע.

ואז מתחיל העיסוי, מורגש המגע... ואפשר לנוח, להרפות, להתנתק, לאפשר את הזמן האיכותי הזה, לקחת פסק זמן, לנשום!!!

מתח

נכתב ע"י: שרון אסרף | זמן קריאה ממוצע: 3 ד'

young-woman-take-off-her-glasses-siiting

2

Anchor 2
bottom of page